top of page

«Методичні прийоми білінгвального навчання на уроках інформатики в контексті сучасної освіти»

Актуальність інноваційної розробки

            Сучасна людина, «подорожуючи в Інтернеті», формує запити на пошук інформації з урахуванням особливостей мовних конструкцій, при аналізі  результатів пошуку  стикається з ресурсами різними мовах.  Тобто, завдання вчителя інформатики полягають в технічній підтримці первинного сприйняття інформації та критичного оцінювання людиною   оброблених матеріалів ресурсу оригінальною мовою.  

            З вересня 2017 року Запорізький багатопрофільний ліцей № 99  проводить дослідно-експериментальну роботу за темою: «Формування багатомовності дітей та учнів: прогресивні ідеї в українському контексті»,

(матеріали педради  http://litsey-99.at.ua/index/formuvannja_bagatomovnosti_ditej_ta_uchniv/0-258 )

            Відповідно до завдань всеукраїнського проекту з впровадження багатомовної освіти, учителі шкільної предметно-методичної комісії з інформатики розробляють та використовують дидактичні матеріали для реалізації ідей проекту на уроках інформатики. Впровадження багатомовної освіти забезпечить збереження багатомовного спадку: державної української мови; мов національних меншин, які проживають на території України, сприятиме формуванню міжкультурної компетентності, яка дозволяє особі вийти за кордони власної культури і набути якостей культурного медіатора, або посередника; поступовому розвитку металінгвістичної свідомості та міжкультурної компетентності школярів.  

На теперішній час в Україні йде становлення нової системи освіти, орієнтованої на входження у світовий інформаційно-освітній простір. Тому методи  навчання інформатики повинні бути адекватні сучасним технічним можливостям і сприяти гармонійному входженню дитини в інформаційне суспільство. Комп'ютерні технології покликані стати не додатковим «доважком» у навчанні, а невід'ємною частиною цілісного освітнього процесу, що значно підвищує його ефективність.

            Білінгвальна освіта в цьому експерименті  виступає як інструмент для формування межпредметних компетенцій та розширення знань учнів з предмету інформатика. Фактично елементи мультилінгвальної освіти учителі інформатики використовують давно, бо програмне забезпечення, як правило має англомовний інтерфейс, підручники, якими ми користуємося. написані російською та українською мовами, а спеціалізована література чи ресурси досить часто мають інформацію англійською мовою. Подання визначень, команд мови програмування завжди використовується з використанням не менш двох мов з названих. Це дозволяє учням повторювати деякі слова та словосполучення іноземної мови та асоціювати з діями, які ці поняття описують.    

            Для реалізації таких завдань важливо дотримуватися деяких принципів:

  • рідна мова є засобом для реалізації стандарту з предмету інформатики;

  • важлива не тільки етапність у поданні матеріалу, а й систематичність у довготривалому періоді;

  • рідна мова є обов’язковою, щоб учень не загубився в розумінні предмету, а додатковий мовний компонент дає можливість вільно адаптуватися до інших версій програмного забезпечення, можливо, не русифікованого чи українізованого, чи самостійно опановувати програми схожих призначень;

  • інші мови треба використовувати для інтеграції учня, тобто взаємозближення  й утворення взаємозв'язків  з іншими областями навчання.

            Методологічна основа досвіду:

  • Алиев Р., Каже Н. «Билингвальное образование. Теория и практика». Рига, "RETORIKA", 2005.

  • Бахтин Л.М. Два способа изучать культуру //Вопросы философии. - 1986. - .№ 12.

  • Гальскова Н.Д., Коряковцева Н.Ф., Мусницкая Е.В., Нечаев Н.Н. Обучение на билингвальной основе как компонент углубленного языкового образования // Иностранные языки в школе. - 2003. - № 2. С.12-16.

            Нормативна база досвіду

  • Додаток до Наказу Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 р. № 641 «Методичні рекомендації щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах»;

  • Концепція Нової української школи Міністерства освіти і науки України;

  • Державний стандарт базової і середньої освіти, затверджений постановою кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1392;

  • Наказ МОН України від 01.10.2012 № 1695/22007 «Положення про електронні освітні ресурси»;

  • Методичні рекомендації щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах.

повний текст роботи
bottom of page