top of page

Актуальність інноваційної розробки

З січня 2010 року Запорізький багатопрофільний ліцей № 99  проводить дослідно-експериментальну роботу за темою:  «Виховний  простір як вихідна умова розвитку  життєвокомпетентнісної особистості» (наказ Міністерства освіти і науки України від 04.08.2010 №791,

http://litsey-99.at.ua/oe_rabota/2014/vitjag_11052010.pdf 

 

Мета цього експерименту – розробка й апробація в навчально-виховному процесі ліцею цілісної системи розвитку розвиненої життєвокомпетентнісної особистості за умови створення продуктивного виховного простору.

 Згідно з нормативними документами, в основу системи національно-патріотичного виховання покладено ідею розвитку української державності як консолідуючого чинника розвитку українського суспільства та української політичної нації. Важливу роль у просвітницькій діяльності посідає відновлення історичної пам’яті про давні державницькі традиції України.

Виховання в молодого покоління почуття національного патріотизму нині визнано проблемою загальнодержавного масштабу. Правовою базою з цього питання є наказ МОНУ від № 641 від 16 червня 2015 року «Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді, заходів щодо реалізаціїКонцепції національно-патріотичного виховання дітейі молоді та методичних рекомендацій щодонаціонально-патріотичного виховання yзагальноосвітніх навчальних закладах».

Спираючись на державні документи та рекомендації, можна виділити основні методичні напрями діяльності сучасної школи. Важливого значення у національно-патріотичному вихованні набувають нові орієнтири, що спрямовані на розвиток творчого потенціалу учнів, такі як: використання інформаційно-комунікаційних технологій у національно-патріотичному вихованні учнів та реалізації короткочасних та довготривалих проектів, що сприяють пробудженню національної свідомості та патріотизму;  реалізація виховних впливів із максимально можливим використанням мимовільної уваги та мимовільного запам’ятовування, які органічно пов’язані  із змістом навчального предмету й  повсякденним життям; визначення сприятливих умов формування піднесеного емоційного патріотичного ставлення учнів до навчального матеріалу національно-патріотичного спрямування, підтримка предметної зацікавленості.

Учитель інформатики має потужний потенціал для реалізації Концепції національно-патріотичного виховання засобами інформаційних комп’ютерних технологій, особливі методи та форми побудови навчальної діяльності учнів та тематичного спрямування практичних та творчих завдань.

 

Провідна ідея інноваційної розробки

Національною доктриною розвитку освіти в Україні в XXI столітті визначено, що одним з пріоритетних напрямів її розвитку є впровадження в усі ланки освітньої галузі сучасних інформаційно-комунікаційних технологій. Метою Запорізького багато-профільного ліцею №99 є формування єдиного позитивного освітнього простору, який забезпечує розкриття резервів творчого потенціалу й виховання високодуховної особистості з активною громадянською позицією, готової до компетентного вибору життєвого шляху й продовження освіти. Дитина повинна успадкувати  духовні надбання та традиції своєї сім’ї, школи,  країни. Формування почуття гідності за свій навчальний заклад, за своїх друзів, район, місто, почуття патріотизму та любові до країни треба прищеплювати не тільки під час виховних годин, а й використовувати тематичне наповнення предмету  «Інформатика», реалізовувати Концепцію національно-патріотичного виховання молоді та учнів шляхом практичної діяльності учнів: виконання практичних завдань, редагування та форматування  текстів, створення презентацій, тематичних малюнків тощо, пов’язаних з історичними подіями, епохами, що розкривають глибокі традиції та звичаї народу.

Отже, аналіз стану обраної теми засвідчує її актуальність і зумовлює мету цього дослідження – створити систему технологічних прийомів формування патріотичних почуттів у учнів засобами межпредметних зв’язків з використанням мультимедійних технологій,  визначити її вплив на виховання національної свідомості та патріотизму учнів на основі формування конструктивної взаємодії учасників навчально-виховного процесу, формування учнів як активних суб’єктів процесу навчання.

 

Об’єктом дослідження є процес  патріотичне виховання учнів Запорізького багатопрофільного ліцею №99.

Предметом дослідження є застосування короткотривалих та довготривалих міжпредметних проектів з використанням сучасних комп’ютерних та мультимедійних технологій, що сприяють реалізації Концепції національно-патріотичного виховання.

Запорізький багатопрофільний ліцей №99 є російськомовним навчальним закладом,  у якому учні вивчають одразу ж три мови: українську (національну), російську (мову побутового спілкування східних регіонів України) й англійську (мову міжнародного спілкування). Тому для нас особливо актуальним є створення такого  багатомовного, полікультурного середовища, у якому кожний учень буде відчувати причетність до українського народу, відчувати національну гордість і патріотизм, пишатися досягненнями великих українців; на високому рівні володіти українською мовою, знати звичаї та традиції народу.  Першочерговим завданням для вчителів інформатики є розробка таких між предметних проектів з використанням мультимедійних технологій, що забезпечать розкриття резервів творчого потенціалу та виховання патріотів своєї країни, високодуховної особистості з громадянською позицією, яка готова до компетентного вибору життєвого шляху.

 

Науково-теоретичною базою досвіду є основи національного виховання, закладені вітчизняними філософами та громадськими  діячами — Г. Сковородою, М. Драгомановим, М. Грушевським. Значний внесок у висвітлення проблеми розвитку патріотизму, національної свідомості особистості  зробили роботи І. Беха, Н. Косарєва, І. Підласого, М. Рагозіна, Г. Сороки, В. Сухомлинського, О. Сухомлинської та інших. Способи реалізації принципів національного виховання в практичній діяльності педагогів розглянуто в дослідженнях І. Беха, Л. Кацинської, М. Красовицького, А. Розенберга й інших. Проблеми формування національних і загальнолюдських цінностей в учнівської та студентської молоді в процесі освіти досліджують О. Вишневський, О. Гречаник, В. Іванчук, О. Попова, Л. Рибалко, М. Таланчук, А. Троцко та інші. Питання вивчення, узагальнення й використання досвіду організації національного виховання розробляють О. Кузьменко, Т. Рабченюк, Л. Кацинська, О. Киричук, М. Красовицький та інші. 

Мета досвіду створення системи технологічних прийомів формування патріотичних почуттів у учнів  засобами межпредметних зв’язків з використанням мультимедійних технологій.

 

Задачі досвіду:

  • проаналізувати педагогічні дослідження з впровадження педагогічних  технологій під час викладання предмету «Інформатика» з метою формування національно-патріотичної свідомості учнів;

  • розглянути сутність технологій, методів та  прийомів, що сприяють реалізації Концепції;

  • проаналізувати особливості використання педагогічних технологій, методів та прийомів на різних етапах уроку з інформатики;

  • визначити сукупність прийомів і методів, які дозволяють найбільш ефективно  розвивати національно-патріотичний дух кожного учня.

 

Практична значущість досвіду  полягає в тому, система технологічних прийомів формування патріотичних почуттів в учнів  засобами межпредметних зв’язків з використанням мультимедійних технологій дає можливість отримати такі результати:

  • розвиває комунікативні навички та вміння, допомагає встановити емоційні контакти між учнями, формувати характер свідомого громадянина України;

  • розвиває толерантність учня, сприяє розвитку особистості;

  • виконує інформаційну функцію, забезпечує учнів необхідною інформацією;

  • розвиває загальні навчальні навички та вміння (аналіз, синтез, постановк мети і т.п.), логічне та критичне мислення;

  • забезпечує вирішення виховних задач, оскільки привчає працювати в команді, розвивати світогляд, вчить виявляти й реалізовувати індивідуальні можливості.

Засобами веб-ресурсів учителі систематизують матеріал, доповнють своїми розробками, створють інтерактивні вправи, формують бібліотеку презентацій та практичних завдань. За допомогою таких порталів учень сам може створити для себе потрібну навчальну траєкторію для оволодіння тією чи іншою темою, враховуючи свої потреби та часові можливості.

Новий поштовх отримує необхідність збереження навчальних матеріалів, обміну з колегами, презентації перспективного педагогічного досвіду на різних рівнях. Це дозволяє створювати на уроках інформатики умови для розкриття потенційних можливостей інтелектуально розвиненої особистості з громадянською позицією, що готова до свідомого досягнення життєвого успіху. Матеріали до уроків мають комплексний характер та реалізовані в авторських розробках тематичного планування презентаціях, практичних завданнях, тестах.

Які шляхи реалізації може використати учитель? Добрати фактичний матеріал виховної спрямованості, який використовує на уроках: історичні факти, що свідчать про пріоритет вітчизняної науки на певних напрямках; приклади із повсякденного життя, які використовуються при поясненні певних понять.

У темі «Історія  засобів обчислювальної техніки» використати посилання на особистості відомих учням людей, на знайомі учням із життєвого досвіду (безпосередньо власного або опосередкованого) ситуації. Формулювати навчальні задачі у сюжетній формі, з використанням матеріалів виховного спрямування. Доцільно також використання методу проектів з обранням тем, спрямованих на поглиблене вивчення питань, пов’язаних з історією розвитку обчислювальної техніки в Україні, історією, географією, економікою рідного краю, екологією для підтримки предметної зацікавленості та міжпредметних зв’язків. У темі «Графічні редактори» доцільно використати елементи українознавства – вивчення культури, побуту, звичаїв, традицій, обрядів, які несуть у собі високі моральні цінності, збагачені тисячолітнім досвідом мудрості народу, мають моральний потенціал, спрямований на виховання особистості.

На другому етапі впровадження Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді треба акцентувати увагу на духовно-моральному вихованні.

Сучасні уроки інформатики формують в учнів новий тип мислення, орієнтують на саморозвиток, усвідомлення та реалізацію своїх інформаційних потреб, формують культуру особистих потреб. Духовно-моральне виховання на уроках інформатики формує в школярів нову комунікативну культуру, засновану на осмисленні отриманої інформації, критичний підхід до джерел інформації, що викривляють історичні факти, формують уміння протистояти потоку негативної, антигуманної, антипатріотичної інформації.

Провідну роль у цьому напрямку відіграють проектна й дослідницька діяльність на уроках і в позакласній роботі. Для проекту доцільно підбирати завдання, пов’язані з історією виникнення та розвитком свого навчального закладу, його традицій, звичаїв, гімну та символів школи. На уроках учні вдосконалюють свої знання з предмету та знайомляться з новими цікавими фактами щодо звичайних речей, символів, історій свят та традицій ліцею.

На уроках формування, розвитку та закріплення навичок та вмінь  на етапі виконання практичного завдання можна використати інструкційні картки.

Така інструкція дозволяє учням, виконуючи завдання, скористатися підказками вчителя, зробити скріншоти екрану. На етапі набуття практичних навичок і закріплення нових знань це дуже корисно. Особливо для тих учнів, що повільно засвоюють нові знання.(Приклад  Додаток 1)

            На уроці  узагальнення можна видавати практичне завдання за допомогою карти - заготовки. На попередніх уроках з теми: «Графіка» учні виконували практичні завдання щодо створення об’єктів майбутнього колажу. Спочатку – будиночки (використання стандартних геометричних фігур), потім – ялинки (багатокутник) і фігурки  козаків (інструменти вільного малювання). Маючи заготовки всіх об’єктів, учень за наданим зразком розташовує елементи на малюнку, використовуючи отримані знання та навички, а  саме – виділення, копіювання та вставка об’єктів.(Додаток 2)  

Оцінювання цього завдання можна провести у вигляді конкурсу на найкращій колаж. Кожний учень за допомогою стікеру оцінює тільки одну роботу – за кількістю набраних стікерів - отримують оцінку (розподіл балів - залежить від кількості учнів).

 

Автори розробки:

Бандель Ірина Юхимівна, учитель інформатики  вищої категорії, «старший учитель»; Герасименко Світлана Володимирівна, учитель інформатики, спеціаліст ІІ категорії; Ємченко Олександр Анатолійович, учитель інформатики, спеціаліст І категорії; Найдьонова Алла Іванівна, учитель інформатики вищої категорії, «старший учитель»; Овсяник Світлана Георгіївна, учитель інформатики вищої категорії, «учитель – методист»

читати роботу повністю

Національно-патріотичне виховання на уроках інформатики як інструмент формування цілісної особистості

bottom of page